Jsou před námi dvě možnosti co počít s naší plochou střechou.
První z nich je opravit stávající střechu pomocí současných nejmodernějších na trhu dostupných materiálů, takže na střeše vznikne plochá vana s hydroizolační vrstvou (případně doplněná o fotovoltaickou fólii), která je schopna „se sama zaplatit včetně oné hydroizolační vrstvy“. Z formálního hlediska by se jednalo o opravu současné střechy, z pohledu ze země by nic nebylo vidět, nijak by se nezměnil vzhled domu. Tudíž by se práce prováděly pouze na základě oznámení stavebnímu úřadu, nebylo by na ně nutné stavební povolení!
Druhý, zcela odlišný postup, je možnost schválit nástavbu šikmé střechy. Tato varianta má svá úskalí (zkušenost z vchodu Strnadova 1 i sousedních domů říká, že nastanou problémy s okapy, holuby, systémem odsávání, pokud zůstane ukryt v podkroví – nelze jej rozumně opravovat, neb se stává téměř nepřístupný, nebo se musí vyvést nad novou střechu, což přináší další náklady). Nástavba je i dražší než první varianta, a náklady jsou nevratné.
Byla vznesena námitka, že si jen hraji se slovíčky oprava a nástavba:
Ano, pokud si ke svému autu koupím nový přívěsný vozík (to odpovídá v přirovnání nástavbě šikmé střechy), musím mít povolení ve formě zápisu do technického průkazu, že budu provozovat auto s přívěsem. Ale pokud si u svého současného auta vyměním blatníky a karosérii přestříkám novým lakem stejné barvy jako byla původně, úřadům do toho nic není – jen jsem si opravil své auto – a právě tak chci přece opravit střechu našeho domu!
Ale myslíš že úplně novou plochou střechu s novou fotovoltaikou, která tam má být desítky let, nebude Úřad městské části brát jako novou střechu a porušení toho svého rozhodnutí? Mně ta hra na opravu přijde jako slovíčkaření - jako bych si třeba opravil přívěs za autem tím, že si koupím nový přívěs.
Mimochodem, zůstaneme-li u příměru: Koupit si k autu nový přívěsný vozík mne nikdo nemůže nutit – stejně jako nás nikdo nemúže nutit realizovat nástavbu ve formě šikmé střechy. Níže uvedené dokumenty, dokladující jednání o tom, že pokud budeme jednou v budoucnu realizovat šikmou střechu, bude mít stejný vzhled jako ty okolní, nás nijak nezavazujeme, kdy a zda vůbec k tomuto kroku přistoupíme. Teď prostě můžeme dohodnout, že zatím stále žádnou nástavbu nechceme! Nařídit nám ji nikdo nemůže!
A Radku,
OdpovědětVymazatkdyž bychom si nechali udělat to, co propaguješ: novou krytinu a na ni nové fotovoltaické panely s plánovanou životností několik desítek let, a ty tomu říkáš oprava střechy - jak by podle tebe vypadala NOVÁ plochá střecha?
Dalibor Levíček
Prosté a jednoduché - tak, jak probíhala oprava před lety, vyprávěl mi to pan Máša, sundali ze střechy kdeco až na vrstvu polystyrenu, co tvoří izolační vrstvu na panelu, a vše udělali komplet znovu. Následně se ale střecha jen opravuje - na starou vrstvu se lepí nová...
OdpovědětVymazatČili nová střecha znamená odstranění staré a instalace nové, oprava znamená přeplátování staré vrstvy, tak to vnímám já, tak mi to potvrdili na SBD...
Navíc, ani kolega Levíček stále nechápe, že nepropaguji žádné fotovoltaické panely - navrhuji novou fólii na střechu, a část té fólie má mít fotovoltaické vlastnosti, tam, kde celý den dopadá slunko, kde to má význam...
OdpovědětVymazatTedy všude dát novou fólii, vytvářející hydroizolační vanu na ploché střeše, jež je v tuto chvíli "asfaltovou vanou". A tato fólie má být z části "obyčejná" a z části "fotovoltaická"...