Že cesta k odchytu holubů existuje, ukazuje následující článek:
Na pardubické střechy se vracejí klece na odchyt holubů
Chemicky agresivní holubí trus znečišťuje a poškozuje... Holubi devastují fasády domů. Jsou hrozbou i pro zdraví člověka.
Po dvouleté přestávce nainstalují pracovníci odborné firmy na střechy čtyř pardubických budov klece na odchyt holubů. Město se tak snaží regulovat výskyt ptáků, kteří poškozují stavby ve městě a jsou nositeli řady onemocnění. Odchyt spojený s likvidací přemnoženého druhu potrvá šest týdnů.
...
„Odchyt holubů se provádí v zimním období, kdy se ptáci houfují a lze je také snáze nalákat na potravu. Klece, v nichž je nasypáno zrní, jsou nejprve několik dní otevřené. Když si holubi na toto krmení navyknou, uzavřou pracovníci odchytové firmy výletové otvory klecí,“...
Lapené ptáky pak, v souladu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, usmrtí.
V Pardubicích žijí tisíce divokých holubů. Při pravidelném odchytu se jich podaří zlikvidovat kolem tisícovky. Populace se však velmi rychle rozrůstá, neboť holubi vyvádějí mláďata několikrát ročně. „Napadení objektu holuby je ze zdravotnického i hospodářského hlediska minimálně stejně nebezpečné jako napadení potkany. Proto je omezování populací obou těchto škůdců ve městech nezbytné a stejně důležité,“ prohlásil vedoucí odboru životního prostředí magistrátu.
...Vedle toho jsou však i vážnou hrozbou pro zdraví člověka.
Přenášejí infekční nemoci, například salmonelózu či ornitózu, ale také roztoče i parazity vyvolávající u lidí alergické reakce.