Proč a komu

Pokud máte jakékoliv připomínky, náměty či upozornění na chyby, prosím, napište mi mail či využijte přímo možnost psát komentář na stránkách (lze psát dokonce i anonymně, což je výhoda pro ty z Vás, kdo se chtějí vyjádřit, ale zůstat beze jména - některým tato možnost snad pomůže se zapojit do diskuse, což by jinak třeba veřejně neudělali).
Mgr. Ing. Radek Novotný, předseda samosprávy, 777 083 126, coney@centrum.cz
Texty na těchto stránkách jsou určeny zejména obyvatelům našeho domu, stránky jsou "elektronickou nástěnkou",
neboť nástěnky ve vchodech domu jsou často terčem vandalů.
Obsah všech příspěvků je zasílán automaticky všem členům Výboru samosprávy.
Obsah vybraných příspěvků, které považuji za nejdůležitější (nikoliv však automaticky všech příspěvků),
přeposílám obyvatelům domu, kteří mi sdělil svou mailovou adresu.

sobota 23. října 2010

Distributoři prý nesmějí účtovat poplatky za obnovitelné zdroje

V tomto okamžiku jen cituji z mailového zpravodajství ČRo... To jsem zvědav, co se z té informace vyvine..

Distributoři prý nesmějí účtovat poplatky za obnovitelné zdroje
Distribuční společnosti podle zprávy Informačního institutu účtují koncovým odběratelům do ceny elektřiny příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů bez opory v zákoně. Vinu za to podle institutu, za kterým stojí například člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Pavel Kohout a místopředseda hospodářského výboru sněmovny a poslanec za ODS Aleš Rádl, nese Energetický regulační úřad (ERÚ). Místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček ovšem tvrdí, že úřad žádné zákony neporušuje. Podle autora zprávy, ředitele Informačního institutu Petra Cibulky, si ERÚ vlastní vyhláškou přivlastnil pravomoc určovat poplatky za obnovitelné zdroje, aniž by mu to zákon dovoloval. "Koncoví zákazníci tak od roku 2004 zaplatili na podpoře 22,5 až 24,5 miliardy korun, přičemž 14 až 16 miliard mohou za poslední tři roky u soudu nárokovat zpět," uvedl Cibulka.

čtvrtek 21. října 2010

Hlasování na SSV

Cituji ze zákona o vlastnictví bytů (přečtěte si alespoň to tučně):

(1) Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.
(2) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.
(3) Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu; spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl . Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.
(4) K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.
(5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů tím nejsou dotčena.
(6) Jsou-li členy společenství pouze tři vlastníci jednotek, je zapotřebí k přijetí usnesení podle odstavců 2 a 4 souhlasu všech vlastníků jednotek.
(7) Všechny změny, které se týkají označení jednotek a velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu, je společenství povinno do 30 dnů oznámit katastrálnímu úřadu.
(8) V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování vlastníků jednotek přiměřeně ustanovení odstavců 1 až 6.
Co z toho plyne? Ještě před vlastní realizací rekonstrukce výtahu na Strnadově 1 bude nutné znovu obejít dům s "Listinou k tomu určenou", kde bude uvedeno, kdo a kdy bude rekonstrukci provádět... Na schůzi bylo jen 63% vlastníků, tedy rozhodnutí schůze je jen určením postupu, nikoliv chválením realizace. Kdežto Strnadova 7+9 měla 3/4 většinu již na schůzi... Takže tam je rozhodnutí o postupu i jednoznačným vyjádřením vůle realizovat modernizaci výtahu.


Ptáte se, co tedy lze schválit na SSV tou polovinou z poloviny? Minimálně polovina z poloviny (viz odstavec 2 citovaného zákona) může schválit udržovací práce většího rozsahu s výjimkou následujících (opět cituji ze zákona): "...udržovací práce, jejichž provedení by mohlo ovlivnit stabilitu stavby, požární bezpečnost stavby, její vzhled nebo životní prostředí..." - tedy to, co normálně označujeme slovy "běžná údržba", základní údržba a opravy havarijních stavů probíhají automaticky.

středa 20. října 2010

Výměna patního vodoměru

Na Strnadově 5 a 7 (pouze dva vchody, z důvodů různých oprav nemáme totiž ve všech vchodech stejně staré patní vodoměry) se bude vyměňovat patní vodoměr, BVaK na dveře včera nalepili lístek s starým telefonním číslem (nové je 543 433 227) a mnohé z obyvatel domu zmátli.

Výměna patních vodoměrů ve vchodě 5 a 7 proběhne ve středu 27.10.2010 mezi 8 a 9 hodinou ranní, uživatelé v bytech zaznamenají dočasně netekoucí vodu (či spíš nezaznamenají, většina z nás je tou dobou v práci).
Nic víc to pro obyvatele domu neznamená, nic víc nemusí činit, jen zavnímat, že nepoteče chvíli voda!


Dojednal jsem to dnes s panem Zehnálkem z BVaK (606 676 333) - to jen kdyby se na něj snad chtěl někdo obrátit s upřesňujícím dotazem.

pondělí 18. října 2010

Opravy či výměny radiátorů

Dosud se prováděly běžné opravy těles radiátorů tak, že firma sejmula těleso radiátoru, vyměnila příslušné jedno těsnění a těleso radiátoru umístila zpět. Často však v souvislosti s manipulací s tělesem radiátoru došlo k tomu, že se pohnulo a začalo prokapávat jiné těsnění.
V květnu jsme si na schůzi vchodu Strnadova 1 schválili experimentální postup, navíc od firmy, kterou jsme doposud neznali a kterou ani na SBD neznali. Protože to s sebou neslo přece jen určité riziko, jako "nadstandard" jsme nechali provedené práce zaplatit z FDH, ač mne na SBD upozornili, že platit z FDH nátěry je v rozporu ze směrnicí. Směrnice nám však nenařizuje, jen říká, jak se to má dělat, pokud na schůzi není dohodnuto jinak. A to jsme právě na schůzi vchodu 1 udělali.
Nyní je na čase vyhodnotit a navrhnout další postup do budoucna:

  • Firma odvedla dobrou práci, komunikovala s Výborem samosprávy i uživateli bytů, nevím o žádných problémech.
  • Cena takovéto kompletní opravy je cca 4,5 tisíce na jedno těleso radiátoru (tedy opravy včetně montáže, přelakování a opětovné instalace RTN - odečítače spotřeby tepla).

Navrhuji do budoucna následující postup: používat tuto metodu opravy topení s tím, že z FDH bude ale hrazena oprava a montážní náklady, kdežto lakování (cca 1000-1400 Kč dle rozměru radiátoru) bude hradit obyvatel bytu. (To lze považovat za nepatrnou modifikaci postupu opravy daného směrnicí a nebylo by to nutné schvalovat. Na schůzi však máte právo rozhodnout jinak, bude-li přítomen dostatečný počet hlasujících.)

V případě zájmu, kdy by chtěl uživatel namontovat nové deskové radiátory, navrhuji následující postup: z FDH uhradíme náklady na demontáž starého radiátoru a montáž nového, včetně RTN, uživatel si zakoupí nové těleso radiátoru (cca 2-4 tisíce, dle velikosti) za své prostředky.

Návrh předkládám k veřejné diskusi.

neděle 17. října 2010

Jihomoravští plynaři dočasně přidají do plynu páchnoucí látku

Jihomoravská plynárenská provede v týdnu od 18. do 22. října 2010 tzv. zvýšenou nárazovou odorizaci zemního plynu. Tato každoroční nárazová 'odorizace' se provádí s cílem prověřit eventuální netěsnosti potrubí a zjistit i nepatrné úniky nejen na plynárenském zařízení, ale především na zařízení zákazníků. My o nich sice máme přehled po provedené revizi, ale třeba zaznamenáte i něco dalšího.


Proč se do plynu přidává odorant? Zemní plyn je totiž bez zápachu (a když mi někdo tvrdí, že cítil plyn, je to v podstatě hloupost) a odorant se do něho přidává z toho důvodu, aby ho bylo možné čichem vnímat. Odorant je látka s mimořádně intenzivním a charakteristickým zápachem, který vyvolá rychlou reakci smyslů a přinutí osobu k obrannému jednání. Při nárazové odorizaci se zvýší dávkování odorantu dvojnásobně nad obvyklý provozní stav a lidé ho tak mohou snadněji zaregistrovat.
Celá akce má preventivní charakter a nedochází při ní k přerušení ani omezení dodávky zemního plynu pro zákazníky.

Prezident Klaus je svůj

Prezident Václav Klaus je opět prostě svůj, elegantně vyřešil problém úpravy zákona o solárních elektrárnách:
Dopis prezidenta republiky předsedkyni Poslanecké sněmovny k novele zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
...rozhodl jsem se, že zákon, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů, přijatý Senátem dne 3. listopadu 2010 a doručený mi dne 4. listopadu 2010, ponechám bez svého podpisu, aniž bych jej však vrátil Poslanecké sněmovně k novému projednání. Tím umožním, aby zákon nabyl účinnosti, aniž bych s jeho zněním vyjádřil souhlas, který bych musel udělat s velkými rozpaky.
Už původní zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů jsem se rozhodl nepodepsat, protože jak jeho východiska, tak jeho konkrétní podobu považuji za systémově chybné a pro národní hospodářství, daňového poplatníka i spotřebitele energie vysloveně škodlivé...
...vyzývám vládu, aby se touto problematikou znovu zabývala a navrhla takové řešení, které namísto řetězení dalších regulací energetického trhu povede k návratu k tržním cenám, které jsou v zájmu občanů a podle mého přesvědčení i v zájmu zdravé budoucnosti české energetiky a životního prostředí.

Oblíbené příspěvky