Proč a komu

Pokud máte jakékoliv připomínky, náměty či upozornění na chyby, prosím, napište mi mail či využijte přímo možnost psát komentář na stránkách (lze psát dokonce i anonymně, což je výhoda pro ty z Vás, kdo se chtějí vyjádřit, ale zůstat beze jména - některým tato možnost snad pomůže se zapojit do diskuse, což by jinak třeba veřejně neudělali).
Mgr. Ing. Radek Novotný, předseda samosprávy, 777 083 126, coney@centrum.cz
Texty na těchto stránkách jsou určeny zejména obyvatelům našeho domu, stránky jsou "elektronickou nástěnkou",
neboť nástěnky ve vchodech domu jsou často terčem vandalů.
Obsah všech příspěvků je zasílán automaticky všem členům Výboru samosprávy.
Obsah vybraných příspěvků, které považuji za nejdůležitější (nikoliv však automaticky všech příspěvků),
přeposílám obyvatelům domu, kteří mi sdělil svou mailovou adresu.

čtvrtek 21. června 2012

Necháme si házet trámy na hlavu?

Sousedé, líbili se vám včera odpoledne zbytky trámů létající ze střechy dolů na trávník?


Pro osoby neznalé, nejprve citace z přílohy Nařízení vlády 362/2005 Sb. o bližších požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky:

Zajištění pod místem práce ve výšce a v jeho okolí
  1. Prostory, nad kterými se pracuje, a v nichž vzhledem k povaze práce hrozí riziko pádu osob nebo předmětů (dále jen "ohrožený prostor"), je nutné vždy bezpečně zajistit.
  2. Pro bezpečné zajištění ohrožených prostorů se použije zejména
    1. vyloučení provozu,
    2. konstrukce ochrany proti pádu osob a předmětů v úrovni místa práce ve výšce nebo pod místem práce ve výšce,
    3. ohrazení ohrožených prostorů dvoutyčovým zábradlím o výšce nejméně 1,1 m s tyčemi upevněnými na nosných sloupcích s dostatečnou stabilitou; pro práce nepřesahující rozsah jedné pracovní směny postačí vymezit ohrožený prostor jednotyčovým zábradlím, popřípadě zábranou o výšce nejméně 1,1 m, nebo
    4. dozor ohrožených prostorů k tomu určeným zaměstnancem po celou dobu ohrožení.
  3. Ohrožený prostor musí mít šířku od volného okraje pracoviště nejméně
    1. 1,5 m při práci ve výšce od 3 m do 10 m,
    2. 2 m při práci ve výšce nad 10 m do 20 m,
    3. 2,5 m při práci ve výšce nad 20 m do 30 m,
    4. 1/10 výšky objektu při práci ve výšce nad 30 m.
    Šířka ohroženého prostoru se vytyčuje od paty svislice, která prochází vnější hranou volného okraje pracoviště ve výšce.
Shazovat předměty a materiál na níže položená místa nebo plochy lze jen za předpokladu, že
  1. místo dopadu je zabezpečeno proti vstupu osob (ohrazením, vyloučením provozu, střežením apod.) a jeho okolí je chráněno proti případnému odrazu nebo rozstřiku shozeného předmětu nebo materiálu,
  2. materiál je shazován uzavřeným shozem až do místa uložení,
  3. je provedeno opatření, zamezující nadměrné prašnosti, hlučnosti, popřípadě vzniku jiných nežádoucích účinků.
Nelze shazovat předměty a materiál v případě, kdy není možné bezpečně předpokládat místo dopadu, jakož ani předměty a materiál, které by mohly zaměstnance strhnout z výšky.

Sousedé, včera odpoledne kolem 17. hodiny pracovník firmy Střechy 92, která provádí (nelegální) stavbu (bez pravomocného stavebního povolení) na střeše domů Strnadova 3 a 5, shazoval zbytky silných trámů v délce cca 1,5-2m ze střechy dolů na trávník před východní stranou domu S5, tedy blízko místa, kde vede chodník a často pobíhají po trávníku děti.
Nechtěl bych dostat takovým trámem po hlavě.
Pokud by trámek někoho zasáhl, jednalo by s ohledem na váhu a rychlost udělenou pádem ze střechy domu na zem zcela jistě o vážné zranění nebo i smrt.
Firma ústy pana Tihlaříka házení trámů nepopírá, naopak, zdůvodňuje a tvrdí, že "stavbyvedoucí shazování dřevěných předmětů prověřil a konstatoval, že vše probíhalo v souladu s vyhodnocením pracovních rizik pro práce tesařské, pokrývačské, klempířské a hromosvodářské...
(Proto pro neznalé ten citát v úvodu.)
V tomto konkrétním případě bylo využito střežení ohroženého prostoru. Vzhledem k tomu, že pracovník na zemi byl v bezpečné vzdálenosti, tak jste ho možná nezaregistroval.
"

Takže si to přeložme do jednoduché češtiny, sousedé - protože není prostor pod místem prací ve výškách ani ohraničen, ani nahoře nejsou sítě, je pravděpodobně stále dole u domu neviditelný dozor, který zajišťuje, že vám, sousedé, vašim dětem, vašim návštěvám či komukoliv jinému nic nespadne na hlavu, a vy ten dozor nikdo nevidíte a ani nemůžete vidět, protože je vždy v bezpečné vzdálenosti...

Divím se Vám, sousedé, že stále ještě věříte panu Tihlaříkovi a "jeho firmě" Střechy 92...

Ještě že jsem 14 dní mimo Brno a dostatečně jsem už na všechny ty švindly a podfuky upozornil a upozorňoval, teď mi nikdo nemůže říct, že já to tak celé chtěl... Napsal jsem všelikých upozornění dost, ale když chcete střechu z dřevěných trámů od firmy "od pana Tihlaříka", bez platného stavebního povolení, bez dodržování bezpečnosti, ale "hlavně že je to levné"...

1 komentář:

  1. Nedávno jsme zažili s ženou situaci, kdy nám firma Dewro vyměnila interiérové dveře a jako fajn, vše bez potíží. Pak přišla jiná parta expertů pro změnu zedníků, kteří nám vyměňovali překlady nad oknem, trámy vytrhali, popadalo x cihel, které museli stabilizovat aby to nestrhlo ještě více zdiva... nechápu některé dnešní podnikatele.

    OdpovědětVymazat

Prezident Klaus je svůj

Prezident Václav Klaus je opět prostě svůj, elegantně vyřešil problém úpravy zákona o solárních elektrárnách:
Dopis prezidenta republiky předsedkyni Poslanecké sněmovny k novele zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
...rozhodl jsem se, že zákon, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů, přijatý Senátem dne 3. listopadu 2010 a doručený mi dne 4. listopadu 2010, ponechám bez svého podpisu, aniž bych jej však vrátil Poslanecké sněmovně k novému projednání. Tím umožním, aby zákon nabyl účinnosti, aniž bych s jeho zněním vyjádřil souhlas, který bych musel udělat s velkými rozpaky.
Už původní zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů jsem se rozhodl nepodepsat, protože jak jeho východiska, tak jeho konkrétní podobu považuji za systémově chybné a pro národní hospodářství, daňového poplatníka i spotřebitele energie vysloveně škodlivé...
...vyzývám vládu, aby se touto problematikou znovu zabývala a navrhla takové řešení, které namísto řetězení dalších regulací energetického trhu povede k návratu k tržním cenám, které jsou v zájmu občanů a podle mého přesvědčení i v zájmu zdravé budoucnosti české energetiky a životního prostředí.

Oblíbené příspěvky