úterý 1. prosince 2009

Výměna vodoměrů

Předchozí zpráva vyvolala reakce, které mne vedou k připomenutí důležité informace, která již zazněla na schůzích jednotlivých nákladových středisek před prázdninami 2009:
Na leden/únor 2010 je plánována výměna obou vodoměrů, tedy vodoměru teplé vody i vodoměru studené vody ve všech bytech.
Výměna vodoměrů bude hrazena z FDH, probíhá v pravidelném intervalu daném vyhláškou. Přesný termín bude upřesněn. Každopádně je to ideální příležitost, aby si ti, kdo potřebují, nechali vyměnit i ventily (hlavní uzávěry vody jednotlivých bytů), tuto výměnu je po dohodě připraven provést technik vyměňující vodoměry, ale výměnu ventilů hradí uživatel bytu.

Osoboměsíce

Při odečtech vodoměrů jsem narazil na zajímavou otázku: od kdy musí být nahlášen novorozenec, aby se za něj platily v nájmu příslušné částky na úklid, světlo ve společných prostorách a výtah?
Předně, z právního hlediska je ten malý človíček člověkem jako každý jiný, na věku prostě nezáleží. Ani naše družstvo tuto záležitost nijak neupravuje svými stanovami (teoreticky by to tak mohlo být a jiná družstva to možná upravují ve stanovách po svém, jde o tzv. kognitivní ustanovení postupu, tedy zákon nenařizuje přesně, striktně = kogentně, ale nechává na organizaci, aby si případně sama doustavila vnitřní podmínky). V seznamu osoboměsíců by tedy měl být novorozenec od měsíce narození. Není jej samozřejmně nutno hlásit na SBD v den narození, ale stačí upravit počet osob v bytě právě ve výkazu osoboměsíců, který se kontroloval při odečtu vodoměrů.
A ještě přidám logický lidský pohled: i ten malý človíček zašpiní kočárkem chodbu, mnohdy nechtěně víc, než jeho maminka zamýšlí, takže platit za človíčka na úklid je logické. Za světlo trochu (ale jen trochu) taky, neb se s kočárkem přece jen jezdí na procházku asi častěji, než jak často by se šel dospělý člověk jen tak projít, no a výtah? Řekněme si upřímně, jednak platí totéž co o světle, a navíc: s kočárkem si asi sotva řeknu, že seběhnu či vyběhnu schody, naopak, s kočárkem jedu určitě výtahem...
Takže suma sumárum, človíček platí za společné prostory stejně jako dospělý člověk, ale stačí jej zapsat až na konci roku. Vždyť se tu bavíme řádově o 50 Kč měsíčně, o které se předpis nájmu změní!

pondělí 30. listopadu 2009

Hlavní uzávěry vody v bytě

Ještě jednou, snad už "po stopadesáté" vysvětlím, jak je to s hlavními uzávěry vody v bytě, tedy s uzávěrem vody teplé a vody studené, který máte ve stupačce za WC. Tyto uzávěry vody slouží k uzavření přívodu vody do bytu, když je třeba v bytě provést nějakou opravu, například vodovodní baterie.
Jako každý uzávěr/ventil i tento ventil dobře slouží za předpokladu, že je udržován. Běžný ventil potřebuje zpravidla jedinou údržbu, a to občasné uzavření a otevření, aby se nezanesl usazeninou, která způsobí jeho znehybnění. Původní ventily (ty šroubovací, kde při otvírání a zavírání otáčíte kolečkem - ještě se občas v bytech vyskytují) potřebují navíc občas promazat vazelinou nebo obyčejným sádlem.
Osobně jsem to vždy řešil tak, že ventily uzavírám na víkend, kdy jedu s rodinou mimo byt, a opět otevírám v neděli, nebo na dobu dovolené... Prostě se tímto způsobem zahýbe ventily zhruba 10-20 krát do roka a bezchybně fungují (podotýkám, že konkrétně v mém bytě dokonce ty staré, původní, 30 let staré).
Z uvedeného plyne, že stav ventilu jednoznačně ovlivňuje uživatel bytu, a proto celkem logicky, pokud jeho údržbu zanedbává, hradí jeho výměnu sám. Bylo by přece nespravedlivé, aby ti, kdo se o své ventily starají, dopláceli (prostřednictvím fondu domovního hospodářství, lidově zvaného "fond oprav") na ty, kdo se o ventily nezajímají a po x letech, kdy se ventilu ani nedotkli a tento se zanese. Takovou výměnu ventilu by nebylo správné hradit ze společných prostředků. Navíc je to plně v souladu se směrnicí družstva, která stanovuje rámcová pravidla (jejichž změnu by mohla schválit jen schůze členů).
Takže až příště zjistíte, že potřebujete vyměnit ventil ve stupačce, nevolejte mi a nežádejte mne o objednávku této opravy, objednejte si ji a zaplaťte firmě sami!