pondělí 30. listopadu 2009

Hlavní uzávěry vody v bytě

Ještě jednou, snad už "po stopadesáté" vysvětlím, jak je to s hlavními uzávěry vody v bytě, tedy s uzávěrem vody teplé a vody studené, který máte ve stupačce za WC. Tyto uzávěry vody slouží k uzavření přívodu vody do bytu, když je třeba v bytě provést nějakou opravu, například vodovodní baterie.
Jako každý uzávěr/ventil i tento ventil dobře slouží za předpokladu, že je udržován. Běžný ventil potřebuje zpravidla jedinou údržbu, a to občasné uzavření a otevření, aby se nezanesl usazeninou, která způsobí jeho znehybnění. Původní ventily (ty šroubovací, kde při otvírání a zavírání otáčíte kolečkem - ještě se občas v bytech vyskytují) potřebují navíc občas promazat vazelinou nebo obyčejným sádlem.
Osobně jsem to vždy řešil tak, že ventily uzavírám na víkend, kdy jedu s rodinou mimo byt, a opět otevírám v neděli, nebo na dobu dovolené... Prostě se tímto způsobem zahýbe ventily zhruba 10-20 krát do roka a bezchybně fungují (podotýkám, že konkrétně v mém bytě dokonce ty staré, původní, 30 let staré).
Z uvedeného plyne, že stav ventilu jednoznačně ovlivňuje uživatel bytu, a proto celkem logicky, pokud jeho údržbu zanedbává, hradí jeho výměnu sám. Bylo by přece nespravedlivé, aby ti, kdo se o své ventily starají, dopláceli (prostřednictvím fondu domovního hospodářství, lidově zvaného "fond oprav") na ty, kdo se o ventily nezajímají a po x letech, kdy se ventilu ani nedotkli a tento se zanese. Takovou výměnu ventilu by nebylo správné hradit ze společných prostředků. Navíc je to plně v souladu se směrnicí družstva, která stanovuje rámcová pravidla (jejichž změnu by mohla schválit jen schůze členů).
Takže až příště zjistíte, že potřebujete vyměnit ventil ve stupačce, nevolejte mi a nežádejte mne o objednávku této opravy, objednejte si ji a zaplaťte firmě sami!

Žádné komentáře:

Okomentovat