neděle 23. února 2014

Návod na "samokontrolu"

Byl jsem dotázán, zda si člověk sám v bytě může zkontrolovat, zda není příčina, proč nefunguje odsávání, právě v jeho bytě.
Jak jsem psal konkrétně o příkladu stupačky, končící nahoře bytem 7/31, ze strany elektrikářů je ověřeno, že když se odpojí systém bytových tlačítek, odsávání zapnuté "na přímo" funguje. Problém je tedy někde v systému tlačítek v bytech.
Pokusím se popsat problematiku tak, aby ji pochopil i laik (aneb jak s úsměvem říká jedna má kamarádka, návod tak, aby jej pochopila i "blbá blondýna" - ta kamarádka je skutečně blonďatá a bere problémy skvěle s nadhledem!).
Takže:
  • Na chodbě mezi koupelnovými dveřmi a dveřmi na WC je tlačítko pro ovládání odsávání. Druhé tlačítko, pokud nemáte nějakou novou digestoř se zcela jiným zapojením, je na digestoři, obě tlačítka plní nezávisle na sobě stejnou funkci.
  • Slovo tlačítko znamená, že po stisku bych měl slyšet zvuk - cvaknutí tlačítka, po puštění tlačítka bych měl opět slyšet zvuk, jak se tlačítko (jako u zvonku) vrátilo do původní polohy. To je jedna z věcí, kterou může každý u sebe (na obou tlačítkách) sám zkontrolovat! (Sice to možná někomu připadne zbytečné uvádět, ale již se několikrát stalo, že si někdo rozbité tlačítko nahradil novým, ale spínačem, jenž zůstává trvale v sepnuté poloze, dokud jej zase nepřecvaknu - nevypnu, no a tím trvalým sepnutím způsobím, že časový spínač rozpojí celé odsávání).
  • Pokud máte u tlačítka doutnavku, měla by se tato po stisku rozsvítit (to je další věc, kterou lze zkontrolovat, ale původních tlačítek s doutnavkou už asi moc v domě není).
A pro připomenutí, proč takto usilovně pátráme:
  1. systém při bezchybném provozu funguje tak, že jedním stiskem tlačítka navolím běh odsávání cca 50 vteřin, další stisk tlačítka znamená přičtení dalších cca 50 vteřin...
  2. dlouhodobě stisknuté tlačítko znamená vypnutí odsávání...
Všichni jaksi z uvedeného popisu víme a chápeme, že trvale sepnuté tlačítko (v nějakém bytě, omylem či úmyslně) vyřadí odsávání zcela, a snažíme se vylučovacím způsobem (jinak to jaksi nejde) zjistit, kde je problém skryt!

Děkuji všem za spolupráci při pátrání...

Ne příliš úspěšné dopoledne

Tak jsem dnes dopoledne nebyl příliš úspěšný.

Na Strnadově 7 jsem sice zastihl několik lidí, kteří ještě nepodepsali LktU ohledně formálního rozdělení vchodů na samostatné účetní celky (jejich podpisy tedy přibyly), ale stále ještě chybí řada podpisů - většina proto, že se dotyčné stále nedaří zastihnout, ale jsou i tací, co nechtějí podepsat coby "trucpodnik" - jít proti ostatním (platí to mimochodem i na Strnadově 3).

Co se odsávání ve stupačce, končící bytem 7/31 týče, vše nasvědčuje tomu, že jde o "akci sirka", resp. něčí vadný spínač (tlačítko). V bytě uprostřed stupačky, kde je řádně zapojené tlačítko s doutnavkou, je tlačítko funkční - při stisku se rozsvítí doutnavka, obvod se tedy sepne, ale protože někde jinde vadné tlačítko trvalým sepnutím trvale odpojuje časový spínač, odsávání se nespustí). Bohužel ve 2/3 bytů jsem nikoho nezastihl, takže nejsem schopen určit, u koho je ona závada.
Jinak mám od elektrikářú prověřeno, že když se spínací část odpojí, odsávání je funkční - jde tedy o náš vnitřní problém. Když se osm partají neumí nijak dohodnout, aby se dal problém vyřešit, neumím s tím nic víc udělat.
Technicky:
  • Nezastiženi, nezkontrolované byty: 31, 27, 23, 11, 7.
  • Ověřené byty, tlačítka (už jen dle zvuku) funkční: 19, 15 (funkční tlačítko i s doutnavkou), 4 (v tomto bytě tlačítko jen v kuchyni, v chodbě kdysi dávno demontováno - dnes montážní otvor pod tapetou).

Zároveň jsem v bytě 18 pomohl identifikovat závadu - majitel bytu si vymění tlačítko s doutnavkou (jde o jinou stupačku než tu, kterou popisuji v předchozím bodě).