pondělí 11. února 2013

Příjmy z pronájmu nebytových a společných částí domu za rok 2012

Dostal jsem z SBD dokument "Příjmy z pronájmu nebytových a společných částí domu za rok 2012".
A dostal jsem za úkol s rozpisem příjmů z pronájmu společných částí našeho domu na jednotlivé vlastníky seznámit vhodným způsobem všechny vlastníky.
Mezi příjmy z pronájmu nebytových prostor a společných částí domu patří všechny platby za pronájem střech pro antény, štítů pro umístění reklamy, místností pro podnikání (např. kadeřnictví, dílny, kanceláře), místností a prostor pro uskladnění osobních věcí jednotlivých uživatelů bytů apod. Dle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů v platném znění (dále ZDP), § 11 se tento příjem rozděluje mezi všechny spoluvlastníky podle výše jejich spoluvlastnických podílů. Ve stejném poměru se rozdělují i skutečné náklady na tyto prostory. V praxi je velmi obtížné tyto náklady stanovit (musí se zohledňovat nejen poměr ploch v domě, ale také poměr všech tržeb za dům, musí se posuzovat, zda ten který náklad musí nutně souviset také s pronajímanou prostorou atd.) a konečná částka by byla určitě nižší, než je 30% paušál, který je možno si k příjmu uplatnit (§ 9, odst. 4 ZDP).
U právnických osob jde vždy o příjem, který zvyšuje základ daně.
U fyzických osob jde o příjem dle § 9, odst. 1a) ZDP; v případě, kdy je bytová jednotka ve společném jmění manželů (SJM), zdaňuje tento příjem pouze jeden z nich, lhostejno který (zpravidla ten, pro koho je to výhodnější), příjem však nelze rozdělit na oba. Není přitom rozhodující, zda poplatník příjem obdrží fyzicky či je převeden do dlouhodobě přijatých záloh (tzv. FDH). Ne všichni však musí tento příjem zdaňovat. Obecně lze říci, že příjem v plné výši zdaňují poplatníci, kteří mají za příslušné zdaňovací období povinnost podat daňové přiznání. Pro ostatní je tento příjem za určitých podmínek a do určité výše od daně osvobozen:
  • do výše 6000 Kč je tento příjem osvobozen u poplatníků, kteří měli v příslušném zdaňovacím období pouze příjmy ze závislé činnosti (§ 6 ZDP) a to od jednoho zaměstnavatele nebo postupně od více zaměstnavatelů, u všech z nich postupně podepsali prohlášení k dani a z příjmů jim byla tedy srážena záloha na daň. Nepřihlíží se k příjmům, které sice plynuly souběžně od jiných zaměstnavatelů, ale byly zdaněny konečnou srážkovou daní. Do této kategorie budou patřit i pracující poživatelé starobních a některých invalidních důchodů a pracující studenti;
  • do výše 15000 Kč je tento příjem osvobozen u poplatníků, kteří nemají žádné jiné zdanitelné příjmy, přičemž různé druhy příjmů se sčítají. Do této kategorie budou patřit nepracující poživatelé starobních a invalidních důchodů, rodiče na mateřské a další mateřské dovolené, ženy, příp. muži v domácnosti, nezaměstnaní, nepracující studenti atd.
Pokud někdo vlastnil bytovou jednotku pouze po část roku, připadá na něho jen odpovídající část příjmu. Vlastníkům, kteří mají povinnost tento příjem uvést v daňovém přiznání, bude na požádání vystaveno potvrzení o jeho výši. Potvrzení se však k daňovému přiznání nepřikládá, předkládá se FÚ pouze při kontrole či na vyzvání. Požádat o potvrzení je možno osobně nebo písemně na adrese družstva, telefonicky na tel. 548424420 nebo elektronicky na adrese uctarna@mirsbd.cz . Vlastníci, kterým bylo zasíláno potvrzení za minulý rok, již nemusí o nic žádat, těm bude potvrzení zasláno automaticky.

A vzhledem k tomu, že náš rozpis říká, že na jednotlivé byty připadá částka v řádu desetikorun, je toto vše pro nás de facto i de jure jen formalita - pokud však někdo chce, tu část rozpisu, která se týká jeho bytu, mu zašlu.

Žádné komentáře:

Okomentovat