pondělí 8. února 2010

Několik zkušeností a rad k opravám (nejen ventilace)

Dovoluji si shrnout rady a zkušenosti, plynoucí z mailové komunikace posledních dní, týkající se různých oprav v bytě:

Obecná rada k opravám
Pokud se provádí v domě nějaká oprava a je jasné, zda bude oprava hrazena ze společného fondu (FDH) nebo zda ji bude hradit uživatel bytu, jsou o tom dotčené strany předem informovány. Můžou však nastat situace, kdy to před opravou zřejmé není.
A tady je nejdůležitější rada: ptejte se!
Například je-li objednána oprava zvonku, kdy se předpokládá, že si uživatel nejprve zkontroloval svou část zařízení (domácí telefon, bzučák v bytě), pak jakmile spolupráce s bytem překročí hranici bytu, kdy se v bytě jen oprava prováděná vně bytu má ozkoušet, a kdy firma začne v bytě něco montovat, ptejte se, co Vás to bude stát!
Totéž platí například při opravách vody (co je ve svislé stupačce k uzávěru na odbočce do bytu, platí se ze společného, co je za uzávěrem, hadičky, ventily, baterie, včetně uzávěru na odbočce samotného, platí uživatel, v tomto případě vyjma společně organizovaného vyměňování vodoměrů) či o opravách topení (termohlavice na ventilu je zpravidla brána jako poškozená uživatelem - praskne, když o ní "majznete" opěradlem křesla, ventil samotný či těsnění uživatel topení těžko nějak ovlivnil, pouze můžete ovlivnit životnost topení pravidelnými nátěry...), obecně je dobré se prostě ptát, když se lokalizuje závada...

Zkušenosti s ventilací
Prvním problémem je vlastní ventilátor v bytě - pokud má někdo namontovaný vlastní ventilátor v bytě, jsou dvě možnosti, buď se jedná o digestoř s vnitřní cirkulací (ta odsává vzduch nad sporákem, čistí jej a vhání zpět do místnosti), pak je vše v pořádku, nebo má digestoř s vlastním ventilátorem resp. vlastní ventilátor v koupelně napojený do společného odsávacího systému. Družstvo tuto možnost zcela nesmyslně až do našeho upozornění psalo do stavebního povolení k přestavbě bytového jádra, aniž by specifikovalo, jak to má být provedeno. V tomto druhém případě jsou opět dvě možnosti: buď je systém zapojen správně a přes relé se se spuštěním tohoto ventilátoru automaticky spíná i centrální ventilace, ventilátor v bytě tak slouží jako pomocný a ostatní uživatelé ve stupačce nejsou ovlivněni. Nebo je vlastní ventilátor zapojen nesprávně (ale vzhledem k jeho výkonu to naštěstí ostatní zpravidla v podstatě nepocítí) a vhání vzduch do ventilační šachty, odkud odchází jen díky komínovému efektu (při velmi vysokém výkonu jednoho dílčího ventilátoru by to ostatní ve stoupačce mohli pociťovat tak, že jim bude vzduch vháněn odsávacím systémem do bytu spolu s výpary a pachy, protože každý vývod z ventilační šachty, do jednotlivých bytů i na střechu, je opatřen klapkou!, která v podstatě zamezuje tvorbě komínového efektu, i toho chtěného - klapka na střeše se nemá šanci zvednout proudem vzduchu od malého ventilátorku, otevře ji až tah střešního ventilátoru).
Druhým problémem je stav klapek odsávání v bytě. Máte-li systém klapek řádně vyčištěný a promazaný, zpětné klapky by měly zajistit, že vzduch je z bytu pouze odsáván (při zapnuté centrální ventilaci), nemůže se do bytu vracet. Vzhledem k tomu, že odborná firma si řekla o cca 500 Kč za kontrolu a seřízení klapek v jednom bytě, jde o nesmyslné přemrštěné náklady a je na uživatelých, aby se o své ventilační klapky starali sami. (Já osobně celý systém vyčistil při přestavbě bytu v roce 2001 a dodnes bez problémů funguje.)
Třetí otázka je stav spínače centrálního ventilátoru. Tímto spínačem musí být "tlačítko", pokud jej stisknete, odsávání se spustí na cca 50 s, pokud jej stisknete 3x, bude to 3x 50 s atd., pokud jej stisknete cca po dobu jedné sekundy, dojde k vypnutí běžícího ventilátoru. Pokud má někdo tlačítko "zkratované", tedy trvale sepnuté, vyřadí z provozu ventilátor ve stupačce. Pokud má někdo po rekonstrukci tlačítko odmontované, nemá možnost ventilaci ovlivnit. Pokud někdo stiskne tlačítko opakovaně, třeba 30x, způsobí zapnutí ventilace cca na půl hodiny - to není rozumný postup užívání ventilace, ale systém to bohužel umožňuje. Ve vchodě Strnadova 1 se dohodli a systém je doplněn hodinami, vyřazujícími spínače v době od 22 do 6 z provozu.

Doufám, že Vám podané informace pomohou se v problematice zorientovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat